Přídavná zařízení k lopatovým nakladačům

Grader

Zařízení je určeno k rozhrnování zemin a hornin tříd 1-3. Najde uplatnění všude tam, kde pro nedostatek místa nebo z ekonomických důvodů není vhodné nasadit velký grader. Je ideální při urovnávání ploch parkovišť, budování chodníků, menších komunikací apod.

Grader se skládá z tuhého rámu, opatřeného vpředu pojezdovými kolečky a vzadu pevně uchyceného v rychloupínači stroje. Tím je dosaženo celkové délky 4 680 mm, která je dostačující pro rovnoměrné rozhrnutí materiálu a vyrovnání terénních nerovností . Rám nese radlici s výměnným břitem o standartní šířce 2 130 mm. Na přání lze dodat i širší radlici až do rozměru 2 700 mm.Radlici je možné pomocí hyddraulických válců naklápět do stran pod úhlem 30° a zdvihat či spouštět v rozsahu 260 mm. Zdvihání a spouštění je na pravé i levé straně radlice ovládáno samostatně. Tím je umožněno i šikmé nesení radlice v úhlu max. 25° vůči podkladu.

Hydraulický rozvaděč, který řídí pohyby radlice je ovládán elektricky. Elektrická ovládací tlačítka jsou pomocí pryžové pásky připevněna na ovládací páky stroje. Tím je zabezpečeno, že strojník může grader spolehlivě a pohodlně ovládat současně s ovládáním pojezdu stroje.